luni, 30 decembrie 2013

Declar 2013 - cel mai bun an din viata mea!


Bai vine 2014 peste mine si o sa para ca n-am trait deloc anul asta!
Asa ca iacata-ma la sfarsit de an cu o postare copioasa despre cum mi-a mers in 2013!
Ei bine n-am avut de stat si cugetat prea mult pentru a declara 2013 cel mai bun an din existenta-mi umila de pana la 27 de ani.
Si asta pentru ca in 2013 am inceput sa traiesc: in Decembrie 'al trecut m-am indragostit aprig, in Februarie mi-am luat iubitul si am fugit pentru 2 luni in India, la caldura, unde pentru aproape 2 luni :
am gustat cea mai piperata si delicioasa mancare ever, am fost la cele mai hippie-trance-wierdo-diverse parties, am cunoscut cei mai nebuni oameni, am vazut cele mai socante-colorate-tropicale-fantastice locuri,am fost la unul din MUST-DO's :

Holi Indian Festival of colours si am sfarsit cam asa --->
si am avut una din cele mai intense experiente spirituale cu Ayahuasca.
In Martie m-am intors in tara 2 saptamani ca sa-mi iau viza pentru the American Dream si nici nu m-am dezmeticit bine ca am plonjat in centrul Manhattan-ului cu gatul sucit uitandu-ma la zgarie-nori, cu portiile XXXL de cola si cartofi prajiti, cu salata de oameni si fizionomii, cu Central Park, Times Square,
cu donnuts, Starbucks, Brooklyn, cu frenezia unui oras mare, foarte mare care mi-a lasat o febra musculara demna de tot BenGay-ul american dupa 4 zile de explorare intensa.
Vara am pornit intr-un roadtrip de 2 saptamani pe coasta Croatiei cu treceri balcanice prin Serbia si drumuri cu adrenalina prin Muntenegru.Croatia ne-a uimit cu Plitvice, cel mai mare parc natural din Sud Estul Europei plin de cascade naturale, lacuri verzui-turcoaz si pesti ca la zoo
si pe mine una m-a fascinat teribil snorkeling-ul pe coasta Dubrovnik-ului la Popocabana, ba chiar ne-am oprit si in Pula ca deh, cum sa treaca romanu' prin Croatia si sa nu mearga el(ele) si la Pula sa vada care-i treaba cu astia de si-au numit locul de bastina in tocmai cu cea mai folosita interjectie masculina romaneasca?!
Ne-am intors prin Zagreb unde am poposit la Museum of Broken Relationship o idee inedita si catchy de arta moderna .

Si iara am poposit in tara pe vara..ca deh vara e frumos si acasa, Bucurestiul prinde viata incep festivalurile, iar vara asta am bifat ElectricCastle la Cluj pe domeniul Banfy de departe cel mai fain festival autohton la care am luat parte,
ba a venit Summerwell cu ai lui obositi The XX si accidental am ajuns si la Bestfest unde ne-au placut Chase& Status si Nneka.
Am facut o oprire scurta la un picnic frantuzesc la Tour Eiffel cu vin rosu bun, Camembert si struguri in drumul nostru spre our-good-old-friend Amsterdam si ale lui drumuri fermecate.Aici am mers la un "festival ca in afara" -a Day at Park un festival de zi (party-uri ziua, shut down nemtesc la 11:00 PM)dar dupa o repriza buna de Monkey Safari nu prea mai iti pasa... e soare afara si tu te zbantui ca nebunu printre cei mai frumosi oameni din lume :)
Am revenit in tara cu ganduri serioase de gasit barlog de iarna pentru ca stiu cat de dureroasa e iarna in Bucuresti si nu vroiamiar sa am turturi pe gene cand ma intorc din Iadul Alb acasa.Planul gata, bagajele facute, destinatie: Tenerife- la Isla de la Eterna Primavera.Dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu a' din targ inainte de a ateriza la caldura am aterizat in Suedia, Gothenburg - oras de'al nordicilor cum prefer sa-i spun din cauza frigului si norilor grei si inseratului de pe la 3 jumate.
Goteborg e fain si primitor..dar nu-l prea ajuta vremea, cel putin din prisma unei termo-sensibile ca mine..n-am papat chiftelute suedeze pentru ca intre timp am devenit vegetariana( semi- deocamdata) in schimb am cam abuzat de peste, inclusiv sub forma de chifteluta cu sos by Ikea.
Dupa o saptamana de degeraturi suedeze am ajuns in sfarsit in paradisul canar. In Teferife am facut primul Craciun pe plaja, ne-am mutat fix langa mare, ne-am ars de soare cu caiacele la vazut de delfini , ne-am tratat cu sangria si siesta espanola iar acum asteptam nerabdatori primul eveniment al copilutului nostru NomadicHub (http://nomadichub.com/) un proiect care ne reprezinta stilul de viata calator si nomad.

vineri, 5 octombrie 2012

TAXI!!

Pentru ca mi-era dor de povestile piperate urbane si pentru ca subiectul cu pricina lipsea cu desavarsire din Bucaresti m-am hotarat sa revin cu ceva povesti din experientele mele cu taximetristii.

Tin sa precizez mai intai ca update-urile in relatia cu taximetristii..din nefericire pentru mine au fost facute tarziu. Asadar, nu stiu prin ce ratiune imbarligata imi facusem prostul obicei din a ma urca tot timpul in fata, in dreapta, in taxi.Big mistake! aviz celor care ..din inconstienta adictiva ca mine au/aveau acelasi prost obicei.Ulterior am realizat ca a te urca in fata in taxi este o auto-condamndare la socializare fortata de care, de cele mai multe ori, nu ai chef!

Fiind in perioada in care inca nu invatasem aceasta regula de bun simt am intalnit intr-o seara un domn taximetrist care a reusit excelenta performanta de a-mi vorbi de la Unirii pana in Dr taberei (aprox 25 min) despre: licenta de taxi( subiect universal si folosit in mod santajist de unii ca sa mai lasi 1 leu la bacsis),tinerii care merg in cluburi,strainii care nu lasa bacsis,Romania, Ceausescu, Comunismul,Dec 89', Basescu, Democratia, Inflatia, Mafiotii din Romania, SRI, Basescu again, Viitorul, Apocalipsa.

Pentru mine in schimb monologul de la 5 dimineata a fost way too much!Asta a fost momentul cand am realizat ca ceva nu fac bine..trebuia sa "lucrez" asupra relatiei cu taximetristi si ca atare: simple as that, sa urc in spate!

Mandra tantos de aceasta crunta realizare acum 2 saptamani, pe la aceeasi ora, cu o dorinta arzanda sa ajung acasa sa opresc cutremurul ametitor care ma invaluise ma urc frumos intr-un Cobalcescu de la Romana.Cu capul sprijinit pe geam, gandurile in 50 de parti, iepurasi roz care-mi radeau in ureche..domnul de la volan insista totusi sa ma auda vorbind..."Aaa..,vorbiti cu mine?!".momentul ala cand nu stii daca o intreaba ceva pe tanti de la dispecerat sau vrea sa se converseze cu tine.Spre nefericirea mea de data asta eu eram subiectul interogat.

EL:"Plecati in excursii, d'soara?"
Eu :"aa..huhh..da.mai plec"
EL:''Si i-ati vazut pe pensionarii aia care pleaca de la Izvor?"
Eu: "aaa..Nu,nu i-am vazut" (acum o luna am plecat fix de la izvor,fix cu autocarul,fix in excursie..crunta experienta si n-am iesit la pensie yet! )
EL:" vin in fiecare dimineata .. pan' la 4-5 stau aicea sa astepte autocarul sa plece in excursie."
EU: "frumos..la pensie sa calatoresti!"
EL:" ce excursii d'soara ca strang tot anu' bani pentru 5 zile amarate in Grecia si n-au bani nici de taxi pan' la Izvor.Pa toti pe care ii duc acolo..nici unu nu lasa 1 leu in plus..dau la ceas!..pai si-asa?!..cum sa ma dau eu jos d'soara sa le ridic bagajele? Da ce..io'i pun sa plece in excursie?!"

Din perioada in care ma urcam inconstient inca in fata, tot intr-o dimineata timpurie, urc voioasa in dreapta.Taximetristul:in jur de 28-30 ani,freza proaspat tunsa si udata,cercelu' in ureche, tatuaj pe mana dreapta,iconite argintii la oglinda.Dupa ce am trecut de discutia cu traficul, dispeceratul, taxa pe licenta & so on ajungem la bine-cunoscutul subiect legat de meserii.Stiti deja foarte bine ca nici unul nu a practicat taximetria de-o viata, ca unii au fost profesori, arheologi ba chiar securisti inainte...iar de data asta pretenu' din stanga mea era din categoria celor care o fac "din placere", "ca hobby" dupa spusele lui.
EU:"..pai si mai faci ceva pe langa?"
EL: "Mda...am un business cu sex-shoppuri!"
Eu:" Opa!..si merge treaba asta la noi?"
EL:"Cum sa nu mearga..toata lumea face sex.."
EU:" Si ce se vinde cel mai bine?"
EL: " dildo-urile..si acum au inceput sa prinda bine si bilele "
EU:" ce bile?"
EL:" sunt bile anale si vaginale..nu stii?..au niste striatii si daca stii sa te joci cu ele cum trebuie sunt belea!"
EU:" ??!#?@#?#()*&^%"
EL:" fosta mea era innebunita dupa ele..n-ai incercat niciodata?"
EU "..nu prea..."
..taxiul ajunge pe strada intunecata din fata blocului meu.Opreste.
EL:" pai uite ca te vad asa fata draguta..daca vrei sa le incerci iti las cartea mea de vizita.." (imi face cu ochiu!)
EU:" e super-promotie azi, huh?!"





duminică, 9 octombrie 2011


"a beautiful film about the end of the world"
Melancholia is another Lars Von Trier's movie that opens to interpretation... why I like so much watching Trier's movies.
So my idea about this movie is related to Life and Death anthology.The film is splitted in two parts just to show two different important moments in someone's existence :LIFE-meaning the wedding, party, people around etc and DEATH- once Melancholia approaches.
Kirsten Dunst (Justine) character is the one that leads the movie flow as it starts by her being happy (scene in the car with Michael) then becoming strangely despressed.For me Justine was from the beginning the single one that knew what was going to happen...Melancholia hitting the Earth.
When she arrived- with 2 hours delay- at her wedding and all the people gathered were waiting for them she was more interested about the stars and the stable.It's when she realizes there is a new star on the sky- "a red one" and she starts feeling the connection with it.
Then she finds herself in a deep depression that she can't stand even for her wedding even if she hardly tries..during the wedding she says "sorry" to Claire claiming "but I tried.I really tried".
Justine was so depressed throught the first part of the film, she felt like she was dying - and she wanted to die, so when she finds out planet is heading toward Earth, she's fine with the fact she's going to die and embraces it..she's peacefull and calm because she already knew something was going to happen, is the moment when she receives the confirmation of her thoughts.There is a dialogue with her sister when she says " I just know some things..as the number of beans 674.I just know some things".
The scene with Justine lying naked bathed in the blue light from Melancholia and almost 'making love' with it.,, I took it as a metaphor of how severely depressed people sometimes embrace the thought of their own death with feelings of joy, calm and peace..because they know it;s "going to an end".
Once "Melancholia" gets closer Justine's condition improves while Claires becomes impacient quite lunatic.It's when Justine becomes the "normal" one and Claire the "lunatic"..and these are 2 different behaviours when facing Death: fear,anxiety,madness versus peacefull, assumed, calm and illuminated.
These are some ideas that passed through my mind just before I watched this movie..

joi, 11 august 2011

marți, 17 mai 2011

Certified copy


Brief interpretation on this movie:

Juliette Binoche's character was the man's mistress, had a child by him, but he just wouldn't marry her how she obviously once thought he would, hence their relationship can be seen as a 'certified copy', ie, not the real thing. Hence her obsession with weddings, hence her strange reaction when their son asked 'why didn't you want him to sign my full name in the book?'... because the son does not have his surname. Hence her saying she's a 'single mother', hence her telling him that the waitress 'thought we were a married couple and I didn't tell her otherwise'... etc.

The anniversary they were celebrating was their 15 years together, not their marriage. This also explains why he stepped outside to take calls on his mobile, to talk to his wife. When he took a call outside when they were in the cafe, and the older waitress said to Juliette, 'he has a mistress... that's why you are looking at him'...and she said 'no', she put on a strange face....because actually she herself was his mistress.

At the end when she asks him to stay at the hotel ....to not catch the 9pm train (to his wife), it is probably something she has asked him hundreds of times before, hence his exasperated look....the man caught between two women. Hence, he was defending before 'the copy', in other words, implying that their relationship was like a marriage, that it didn't matter that he was legally married to another woman. Of course, just like in a true marriage, after 15 years together their relationship has become more of a 'warpath', time increasing their obvious differences.

Also the title is very suggestive.."Certified copy".If we think back to the speach James has at the begining of the movie..he then say that each copy can be an original if you look from other perspective.An "original" has value because we give it to..because we are used to associate "original" with meanings like: true, valueable, expensive etc..but even a copy ,if we don't know it's not an original, can be as appreciated as the original..just if you have other circumstances or perspectives.Other example is the painting they found in that gallery from Toscana..that was supossed to be an original for about 200 years because noone knew it was fake..and then he says:"who cares if it s copy and who cares where the original is placed".It's about enjoying the art as it comes..even in copies..and relating it to the movie plot I would say "live the moment" even if they were just copies of an "original couple".

Does the film and their relationship make sense in that context?

luni, 9 mai 2011

Open the door..get out of my head!

Am un feeling general ca sunt intr-una din pasele existentei mele cand simt ca totul in jurul meu o ia razna fara sa mai pot controla nimic.Am senzatia ca traiesc intr-un haos si parca nimic nu mai are sens..parca sunt o serie de piese de puzzle imprastiate, ma tot chinui sa refac jocul dar continuu piesele se amesteca.
Conteaza prea putin la ce cacaturi ma gandesc acum..ideea salvatoare care mi-a trecut azi prin cap e urmatoarea: traim si vedem fiecare viata prin prisma realitatii subiective pe care fiecare o resimte,printr-un binoclu personalizat.Imi vine in cap fix ideea aia tampita pe care toti am avut-o in adolescenta: cum ca poate ca eu vad rosu ce tu vezi verde dar pt ca ne-am obsinuit sa numim culorile "rosu" "verde" prin prisma a ceea ce vede fiecare..n-avem de unde stii daca chiar vedem la fel.
Realitatea obiectiva e diferita de cea subiectiva construitra prin si de noi insine.Ceea ce ma face sa ma gandesc..ca poate problemele pe care mie mi se pare ca le am acum , in sfera mea inchisa de griji, sunt nothing privite de undeva de sus..din afara realitatii mele subiective.De fapt am reusit performanta de a ma autosabota!
Cred ca fiind absorbit de propriul subiectivism pierzi din importanta lucrurilor.Esti atat de absorbit si de inchis in cusca ta incat nu-ti mai dai seama de gravitatea si importanta problemelor tale.Spre exemplu..sa zicem ca esti stresat de job & duties, foarte stresat astfel incat "cusca" ta- realitatea ta se va rezuma la grijile legate de job ( sa zicem), fara ca tu sa stii ca poate in tot timpul asta cat te-ai stresat si ai facut riduri si fire albe in cap altcineva rezolvase pt tine "issue-urile" de la munca, sau poate chiar, s-au rezolvat de la sine.
Ce vreau sa spun cu asta e ca realitatea ta subiectiva se poate schimba in orice clipa atunci cand reusesti sa iesi din ea, sa fi in afara.E vorba de perspectiva si de gravitatea pe care o dai lucrurilor.Probabil ca fiinta umana, in genere, (si nu numai popoarele latine) tinde sa-si dramatizeze prea mult existenta..sa faca , cum bine se zice "din tzantar armasar"!
La mine una s-a rezolvat simplu..aveam o groaza de shitturi pe cap..si chiar cand puneam capu pe perna noaptea creierul meu continua sa "rumege".Am plecat 3 zile de acasa..m-am desconectat complet si cand m-am intors si mi-au revenit "dramele" mi s-au parut niste lucruri marunte, lipsite de importanta, senseless.

luni, 14 februarie 2011

14 Februarie

Se intampla de cele mai multe ori sa scriu cand sunt trista.Se pare ca starile astea mai de cacao in care ma gasesc uneori imi dau sursa de inspiratie de care am nevoie.Da, recunosc..tristetea a devenit un fel de muza a mea!
Sunt trista pentru ca ma simt un om rau..si in ciuda tuturor argumentelor logice-rationale pe care mi le aduc ideea asta staruie in mine.In mod normal ratiunea e cea care se lupta cu simturile..dar de data asta nu!Ratiunea se lupta cu ea insasi.Este o logica simpla care mi se sopteste-" ai facut rau deci esti un om rau"..si totodata "ai facut rau, pentru ca consecinta raului va fi binele".
Si asta pentru ca ne place mai degraba sa fim mintiti decat sa acceptam sau sa fugim de "Rau".Suntem programati sa fugim atunci cand ne doare si ne e rau, dar nu fugim atunci cand Raul nu mai e o notiune fizica-palpabila.E ca si cum te arzi si fugi repede sa te tratezi insa daca stii ca esti ars si nu poti vedea arsura o lasi netratata.
Am senzatia ca mi-am batut joc de mine si pentru asta sunt un om rau.Daca mi-ar putea vorbi acum Lavinia de acum 3 ani cred ca m-ar subjuga;pentru ca mi-am batut joc de visele si dorintele ei, pentru ca am facut intuneric in lumea ei,pentru ca i-am taiat toate lianele, pentru ca i-am distrus realitatea..m-am pisat pe ea de sus si pentru ca am am avut grija sa o ascund bine in toti anii astia.
Mi-as dori sa ma ierte..sa-i zic ca imi pare rau si ca trebuie sa-mi mai dea o sansa.Nu stiu insa daca ea mai e acolo, daca ma mai aude sau ii mai pasa in vreun fel de mine..mi-am batut joc si acum firesc, se intoarce roata.
Doare sa faci rau altora dar si mai mult doare sa-ti faci rau tie.Si e si mai dureros cand ingropi pana la epuizare frustrarile, si le lasi sa clocoteasca si sa fiarba pana cand te sugruma.Pana la urma..esti calaul propriei tale executii.

miercuri, 29 decembrie 2010

Closing time

Uff..long time no see!Nu stiu din ce film mi-a ramas expresia dar imi vine mereu in cap de fiecare data cand nu mai vad persoane de ceva vreme.
Motivul acestei postari, surpriseeee!!: nu este tramvaiul '41.Unul din putinii mei cititori (nefideli) m-a acuzat de o obsesie acuta fata de acest subiect.Si nu ca n-as avea ce sa mai spun la capitolul asta, ca doar au venit sarbatorile si trebuie sa mai "deschizi usa, crestine!"..whatever cum ziceam, nu e asta subiectul.
In vacanta asta m-am mai culturalizat!Am citit 2 carti: Anotimpul fructelor de mango-A.Malladi si Brocart de toamna- autorul e un japonez al carui nume nu-l pot retine (a se gasi usor cu google).Cartile astea le-am luat la intamplare de pe Elefant.ro..ok, recunosc ca era o promotie buna.(una am luat-o gratis:P)si am nimerit cum nu se putea mai bine subiectele.
In prima, e vorba de o indianca care traieste foarte mult timp in America , se indragosteste de un american si se intoace dupa o perioada lunga in India ca sa dea marea veste.Stiam eu ceva cum ca indienii sunt foarte stricti in a-si alege neamurile, dar ceea ce nu stiam e ca pentru ei "rasa alba" este considerata una inferioara-bolnava.Mi-au placut mult dialogurile de genu:
"Prya: Iubesc un american si o sa ma marit cu el.
Masa: Dar nu e indian..cum sa iubesti pe cineva de alta rasa.
Prya: Ma..dar e tot om, rasa nu conteaza.
Masa: nu se poate, culturile diferite nu se pot intelege.O sa divortezi cu siguranta.
etc"
E vorba de toate prejudecatile lumilor arhaice(din care printr-o forma mai usoara nu ne excludem) si de infruntarea lor printr-un apel simplu la ratiune.
Sunt fix genul de discutii pe care le mai am cu taica-miu in ceea ce priveste homosexualitatea.Am avut multe "fight-uri" cu el pe tema asta..si desi de fiecare data (am o placere sadica)ii demontez argumentele (biologice,religioase,sociale etc)tot sfarseste prin celebra:"Nu pot sa accept pentru ca nu e normal".Normalitatea fiind un concept social definit in cadrul comunitatii fiecaruia dintre noi.Nu mai e o normalitate la modul general- ci e normal pentru ca oamenii din comunitatea/clasa/generatia/cultura cu care se identifica gandesc la fel.
O alta replica din dialogul de mai sus :"Nu e normal sa te mariti cu un american pentru ca nu e indian!"

A2a carte.."Brocart de toamna" m-a surprins mai multttt decat placut.Ce-i drept asta e cartea pe care am ales-o gratis :D..iertati-mi ignoranta da n-am asa o tragere de inima fata de autorii asiatici.S-a intamplat sa dau peste vreo 2 Ishiguro care au tinut mortis sa-mi prezinte ritualul ceaiului pe parcursul a vreo 100 de pagini motiv pentru care si interesul meu pentru asiatici s-a dus de rapa.Dar cartea lui Teru Miyamoto (intre timp am google-uit si numele autorului) n-are nimic de ceai :D(lucky me) si am trecut usor de pagina 150.E o carte despre love-feelings-eternity, da ,da cam lacrimogen, dar la o luminita de brad in seara de Ajun a mers de minune!!.Doi oameni care desi se iubesc un eveniment nefericit ii desparte..si o marturie sincera a geneticii "defecte" a barbatului care nu poate ramane fidel femeii pe care o iubeste, explicat de catre "EA"(of course) prin karma.

marți, 4 mai 2010

'41 every day

Minunatul tramvai '41..sursa de spiritualitate si esenta romaneasca.
O tura cu '41 dureaza..in momentele fara trafic aprox 25-35 de minute..minute care uneori echivaleaza cu un bilet la teatru, cinema.
Pe '41 intalnesti toate tipologiile de oameni iar cersetorii sunt intr-o adevarata competitie..fiecare incercand sa-si castige,surprinda audienta onomatopeic, olfactiv, auditiv etc.
Intr-una din zilele cand ma duc mai tarziu la munca..ma urc in prietenul meu '41 din inima lui :Ghencea. Prind loc..as usual (asta o consider o compensatie a faptului ca:1. locuiesc in Drumul Taberei-vezi traficu , 2. fac o ora- cu bafta pana la munca)langa fereastra.Primele 2 statii pana la Tricodava sunt ceea ce consider - statii de tranzitie..adica pana se ridica cortina and the shows begins.
Dupa cum spuneam..la Tricodava se urca El..subnumit "cersetorul cu bastonu"..un nene cu fundul foartee mare(nu exagerez)cu baston,sarac,bolnav, fara copiii si cu sotia imobilizata - evident.
Speach-ul l-am auzit de nenumarate ori si nu-mi mai atrage urechea sau atentia cat si-ar dori...ceea ce e insa, de remarcat, la majoritatea cersetorilor de pe '41 e acustica.Au niste voci de o rezonanta incredibila!fie ca e super aglomerat sau galagie ,nush cum fac si ce sunete scot ca se fac auziti!!..sunt ceea ce am numi "sunete nazalo-amplificate".
Si in ritmul asta Dl.Baston.. isi incepe liturghia ..moment in care eu si inca 2 tipe de prin preajma - din categoria "nenorocitelor tinere care stau pe scaun cand sunt oameni batrani in picioare "..facem acel gest discret: de a ne pune castile in urechi..Si adevaru' e ca nu stiu cum ne-am coordonat ca a fost o miscare-domino..nu stiu cine a fost factorul mobilizator, dar a fost o miscare in lant.(solidaritate feminina) moment in care Dl cu baston ..nadajduit si revoltat la nepasarea noastra schimba rapid repertoriul; ceva de genul:"Daca puteti sa ma ajutati si urechi sa ascu...?!?@!?#?!?@!..voi cei care va bagati instrumente satanice in urechi ca sa nu ma mai auziti..urechile sa nu va mai auda in veci caci abia la Judecata de apoi va veti gasi milostivi, amin! "
EU:WTF?!?@!?@?!"@"!"
OTHERS:..hihih..jajajaja..ranjete
So..nenea cu bastonul, care vorbea "de obicei" de milostivire, bunul Dzeu , viata buna,vesnica si sanatate!..ne ameninta!Ne ameninta ca daca nu mai auzim a 30a oara ce are de zis ajungem in Iad..mai sa fie, ca si p-asta parca am mai auzit-o pe undeva!

Trouble-blog

E clar..blogu asta e de cacat si nu citeste nici dracu.Dar vai!cum e cu crezul artisitic ca arta e pentru refularea artistului si nu pentru ochiul critic al marelu privitor?..eh in fine.Am ajuns la aceasta mareata concluzie ca blogul meu e de cacat, pentru ca nu citeste nimeni, si da!trebuie sa recunosc aici ca mi am pierdut crezul..(motivul pentru care nici n-am poposit pe aici de ceva buna vreme).Dar inspiratiunea ma copleseste si unde-n alta parte as putea poposi mai apriori decat pe blog.
Daca ajunge cumva, prin minune, intamplare, nefericire sau ghinion cineva sa citeasca acest post please help me with something.Blogul asta a incetat din viata..la propriu, si-a incetat numaratoare de vizualizari.Si nu , nu zic asta pentru ca nutresc o pasiune ascunsa, ca de fapt curg vizualizarile si eu nu le vad, absurd..ci pentru ca am verificat!!..de oriunde m-as conecta si as vizualiza blogul, cifra de vizualizari ramane aceeasi..someone knows why this happen??!If so..please be kind and give me an advice.

Yours sincerly,

Lavi

luni, 16 noiembrie 2009

love & hate

Cum altfel ai putea incheia luna asta, mai apoteotic decat cu o cearta sanatoasa de traiul in 2: de sosetele tale murdare aruncate peste tot, momentele tale de mascul lancezind pe canapea cu laptopul in brate si berea-n stanga, cand ma rogi santajist sa-ti fac un sandvis, sau cand vii de la serviciu obosit si nu vrei sa fii bagat in seama..ma enerveaza sa te vad asa si totusi imi dau seama ca momentele tale de miserupism sunt esenta rasei masculine, si ca fara ele n-ai mai fii TU.
ma seci, ma calci pe nervi si ma innebunesti si nu e prima oara cand o fac pe viteaza si-mi zic ca renunt la noi.si-apoi te enervez si pe tine, te scol de pe canapea si te infierbinti.ajungem sa ne despartim in mici felii de paine si ne uram fara motiv pana ce unul pleaca si-l rupe brutal de celalalt.

si ne-mpacam fara motive, simplu.. nu-i cauza si nu e nici efect in toata inclestarea asta mare, iubirea noastra-i toata un defect, Fereasca-Dumnezeu sa se repare!
avem o nevoie tampita de conflict si ajung sa cred ca asta-i farmecu iubirii noastre..iminenta si fragilitatea legaturii care ne uneste, si ne place , sadic , s-o rupem din cand in cand ca sa o lipim mereu cu mici si mii de firicele de iubire.
ne-mpacam repede si cu bazaieli insa, dupa, ne simtim ca 2 adolescenti la primu sarut si ne-nvaluim cu saruturi calzi si brate furnicate.

"imi vine sa te-njur de Dumnezeu si-apoi sa-l rog pe el sa te salveze.Esti binele precum esti raul meu, cea mai cumplita dintre ipoteze"

joi, 20 august 2009

people

in ultima vreme am intrat si eu in euforia cafelelor de pe lipscani si bericelor high altitude de la motoare.ce e bun in fatzaiala asta de colo-colo sunt oamenii: aia cu care iesi, aia care trec, aia pe care ii asculti sau care te enerveaza, si , of course aia de-ti iau si-o bere.
si incep sa scriu aici in seara asta din cauza lor oamenilor, the people.iata dragilor, ce importanti sunteti voi , de ma scoateti din letargie, si mai scuip 2 vorbe pe blog.eeeh, stati asa!nu va entuziasmati!nu ridicati spranceana..ca nu-nseamna ca va plac pe toti.ce-mi place e ca sunt cateva prezente in viata mea care ma motiveaza, ma motiveaza sa fac chestii, sa ma revolt, sa schimb lumea, sa fac scandal!..si din interactiunea cu hais oamenii iese asa-zisa "inspiratiune" pentru tot, se nasc aripi si betoane.
motiv pentru care prin post-ul asta va elogiez pe voi, people care ma inspirati, care-mi dati teme de vacanta pentru neuroni, care-mi dati arme sa merg la razboi, care ma umiliti subtil cand o frec (cu talent).
EA e o luptatoare!ne vedem rar dar mereu e unica.are o groaza de bazdaci care ii scurcircuiteaza creieru ala mecanic si asta nu-i da pace orice ar face.O aud o data ca cica-i fericita si nu-i mai trebe nimik..cumva pe drum spre fagaduinta, si iaca ce-i fluiera imediat piticii.salveaza catelusi (si mai orice), isi umple gentile cu o groaza de porcarii si e verde, VERDE rau.that's my girl.
mai e EL.om linistit ai zice la first view. da colorat, poate unul dintre cei mai colorati oameni pe care i cunosc.are fire de artist si totusi e cat se poate de pamantean.frumusel ca un print(cand vrea), dar fara prea mari pasiuni muieresti.munceste cam non stop. motiv pentru care ne intalnim cand chiar am si eu ceva de zis, povestit..mda, pleaca si-mi zic: mam tre sa fac si io!
la voi m-am gandit tonight dragi prieteni...promit sa va elogiez si p-ailalti, la dreaq!

joi, 16 iulie 2009

indiferenta-i cea mai grea

am facut azi cunostinta cu EA,cu "indiferenta", scorpia aia neagra care iti da tarcoale si te momeste fara nici macar sa-ti dai seama. Stati! nu va grabiti sa trageti concluzii pripite, caci EA, "indiferenta" nu m-a vrajit pe mine..ci mai al dracu, m-a lasat s-o vad in actiune, cum devoreaza om dupa om.
mediu bacteriologic propice acestei epidemii este sau sunt problemele.Problemele personale,ancestrale, de serviciu, de sanatate, din stupizenie, din neatentie, etc si etc sunt complicele cele mai simpatice pt madam, EA.
concluzionand astfel, am ajuns sa cred ca noi romanii suntem un popor plin de probleme..ca oamenii ce populeaza tarisoara asta, adica ei , romanii sunt de fapt ei insisi niste probleme ce problematizeaza constant si dau nastere la alte probleme.
"iubeste-ti aproapele?"..adik cum?iubeste problemele?NO WAY!Problema adica p-r-o-b-l-e-m-a implica automat "no love for other" problema.si cum problema se raspandeste, sapa, loveste, se extinde, doare , jupoaie, incurca, te fute la creieri, iti pulseaza ca o durere de masea.. intotdeauna vor fi probleme, iar EA se va fi instalat comod pe scaunul imparatesc.
n-ai probleme?totul e calm si frumos?esti fericit?..ai innebunit de tot!imposibil!utopic!..n-ai probleme->nu mai esti de-al nostru..asa ca noi ceilalti, "problemele" te vom privi urat si vom zice ca esti un fraier, un prost, un naiv...si n-o cunosti pe EA? Idiotuleee, looserulee..n-ai nici o sansa in lumea asta!
Du-teeee, trateaza-te, "accepta-ti probleme!" ai vei fi un om NORMAL!..vei fi ca noi, ceilalti, un om integrat..cu probleme..and SHE'll take care ;)

miercuri, 20 mai 2009

reteta

am preluat-o si eu de la altii, recomand!..y may never know what can come out.so, here it goes!
SUNT prea lenesa pentru perioada in care tranzitez
AS VREA sa fiu altundeva, sa nu mai pierd ore pretioase pe '69(troleul, nebunilor! nu va ganditi la prostii) seara si dimineata
PASTREZ carti postale, vederi ,cartoane de prin locurile prin care am tranzitat
MI-AS FI DORIT sa ma nasc in alta parte
NU IMI PLACE sa ma scol dimineatza, deloc deloc
MA TEM de intuneric si de mine
AUD mai slab cu urechea stanga..in general stau prost la capitolul auz
IMI PARE RAU cand fac pe proasta
IMI PLAC capsunile, ciresele, mirosurile dulci, culoarea verde si oamenii cu ochii verzi
NU SUNT ordonata
DANSEZ cand ma apuca ,panaaaa dimineata
NICIODATA n-am timp desi si cand am il frec la greu
RAR cedez ca sa te simti tu bine :P
PLANG la stiri cu animale maltratate,pisici calcate de masini ..still alive
NU SUNT INTOTDEAUNA cu chef, energica si happy
NU IMI PLACE DE MINE cand imi bag picioarele si aman trebile
SUNT CONFUZA in tot ceea ce priveste viitorul meu, al apropiat
AM NEVOIE de tine cand sunt plangacioasa si (ne)razgaiata
AR TREBUI sa-mi mai tin gura

duminică, 10 mai 2009

départ et arrivée

dom'le tot trag de mine de vreo saptamana incoa' de cand ma intoarsei de pe riviera franceza si tot nu-mi iese..
ba iete ca a venit caldura, au iesit bunicile cu nepoteii in parcuri, s-au plantat floricele noi in rond la universitate, au inceput sa sfaraie gratarele de mici prin padurici, ba e si ziua europei(mai mult a lui vanghelie cred)in parc la izvor..si iesim din barloage.dupa iernile astea dracoase ale balcanilor noi nu ne mai incurcam cu primaveri racorele, trecem direct direct la cuptoare.
in fine..si iara incep sa deviez de la subiectul principal pt care debitez din nou prostii pe blog.
so, n-a trecut mult (mint )si m-am intors din unul din cele mai tari trip-uri din existenta-mi modesta de pana acu.M-am intors in orasul pe care-l numeam "amanta" acu ceva timp, Barcelona si am zburat de data asta mai mult..adicatelea din sudul Frantei-Montpellier pana ha-hat la Nantes si mai apoi la Paris.
si cum bineinteles fiecare trip e nelipsit de ispravile lui o sa impartasesc cateva din curiozitatile cu care mi-am incantat simturile.
spre exemplu in sudul Frantei, Montpellier, simtul meu auditiv a fost excitat la maxim de una din cele mai feministe injuraturi ever.O tiganca, sorry o cetateanca rroma ratacita prin piata, cu tot tacamu dupa ea: fusta colorata, cozi impletite cu parale si un puradel legat de gat, injura de mama focului, da la modu urmatori:"Bagami-as pizda-n, pula!!"..deci vedeti voi dragele mele feministe unde era esenta, apogeul?
si daca tot suntem la capitolul de cetateni romani de alte etnii..cel mai bine am vazut cum se fac afacerile de strada in micul Paris.La metrou la St Michel aud acordeoane cu Ciocarlia si vad pentru prima oara pe un "Dj.Vasile" featuring Micutza Puradela pariziana live ,"on stage".Ce ma surprinde e ca aici au o cu totul alta atitudine si parca ii fac pe francezi prin principii simple ale marketingului."Da-i Cezarului ce-i al Cezarului!", pai nu?...dc tot sunt francezii senini si zambareti..micutza puradela a schimbat outfit-ul fumegarit de bucuresti si cantecu cu "3 frati la parinti, muritori de foame"..cu unul nou,en vogue ai zice..acompaniat de un zambet de parca ii zisese tacsu ca-i in reclama la Colgate.
Si cum eram fix langa stage-ul improvizat urmaresc (ca romanu' recunosc)atent scena.
Intai se dau indicatiile scenice, adik:"Hai, da-i cu zambetu!"..s-apoi tata Dj incepe sa zbarneie Ciocarlia cu acordeonu, in timp ce mititica se plimba cu o cutie(la noi mereu is cu fesu, no?)si cu zambetu pannnnnn la urechi..si scot madamele frantzuze euroii la vederea spiritului tanar de artista ceva de speriat!
povestind isprava asta unor prieteni..am auzit(nu mai stiu de la cine, srry)una si mai faina.Tot la metrou cica, da de data asta era un trio de 2 puradei, o piranda si un casetofon.Si cica s-ar fi urcat la nush ce statie in metro au dat drumu la Parazitii in casetofon, piranda a inceput sa se unduiasca pe o bara si astialalti le cantau francezilor o varianta adaptata probabil tot de la parazitii cu:" suge-ti pula francezele, da scoateti paraiele!"
In rest ca sa trecem si la observatii mai neauditive-olfactive..as spune ca am gasit Franta ceva mai open-minded fata de Spania in materie de emigranti si tot tacamul(stiu ca victimele nationalistilor francezi imi vor sari acum in cap da sincer, mie asa mi s-o parut), stau mai prost la capitolul limbi straine fata de orice country i ever visited, am ajuns sa cred ca mit-urile "francezilor reci si nesociabili" sunt mai degraba niste stereotipuri sociale(asa cum si noua romanilor ne zic ca suntem toti hoti), sau of course, e posibil si sa fi fost eu un caz fericit, ..si tot nu inteleg cum nu sunt un popor de obezi avand in vedere toate fromage-urile, unturile ,tartinele, si cornurile de mic dejun(care recunosc, umila,m-au cucerit) pe care le mananca regulat.

luni, 2 martie 2009

slalom printre martisoare

am intrat fara sa vreau in goana dupa martisoare ieri, 1 martie pe la pranz.
Acum ca a iesit soarele si e mare sarbatoare nationala statiile de trolee de prin centru s-au impanzit de florarese cu fuste largi si ambulanti cu martisoare care mai de care mai lucioase,inflorate,chitzaitoare,aurite..adicatalea, chicioase.Si daca trebe sa facem loc martisorului,nu mai conteaza nimic,mai scapam chiar si de masini caci vechile parcari de pe trotuare si spatii verzi au luat loc tarabelor si presurilor ambulante.
Ma lovesc fara sa vreau de vartejul gurilor casca de la tarabe si zic sa nu fiu neam prost sa nu miros si io primavara si caut printre maldarele de tarabe ghioceiii..si caut!In final il gasesc pe unu care vindea niste buchetele sfrijite de ghiocei, undeva ascuns dupa o taraba de parca gloata de martisoare sclipicioase il alungasera pe motiv ca nu mai e la moda.Pai da, acu cumparam broseee..cat mai argintii si infrunzite, luam flori nemuritoare capsate la martisor, sau luam maimutele tzipatoare cu fir alb rosu la gat(sa nu zica vreunu k nu pastram traditia), si scoatem la taraba toate rebuturile nevandute din anii anterior,of course.
Si cum daca e vanzare..noii comercianti se adapteaza legilor naturale ale economiei de piata.Daca e cerere si oferta e din ce in ce mai variata, nu mai conteaza simbolul,primavara,martisoru...vanzare sa fie! iar ghiocelu de la universitate e de 2 ori mai scump ca ala din piata,pai nah.a invatat ea mariana florareasa ca salesu tine si de locatia strategica nu numa de marketing.
am ghiocei,mi-am luat si un firicel din ala alb-rosu, mi-am ales baba pe 8, imi plac la nebunie macinicii si astept sa iasa soarele asta sfios mai des.mie mi-e de ajuns, martisorule!..hai cu primavara aia!

joi, 19 februarie 2009

mess connections

lavinia : salut
ebrichetate : hola amiga
lavinia : ne cunoastem?
ebrichetate : ncici nu iti imaginezi
lavinia : srry..bad memory
ebrichetate: eu sunt a ...dana
lavinia : help me
ebrichetate: dana hasdeu 15 ani , mi-ai marcat copilaria cand faceai trickuri cu gume de sters si cand ma invatai sa joc sims
lavinia : aaaaaaaahhh
lavinia : danutzaaaaa
lavinia : waw
ebrichetate : si mai aveai si o chitara
lavinia : long time no see
ebrichetate : si unghiile negre mereu roase
lavinia : :)))
lavinia : doamne de cand nu te mai vazui

joi, 12 februarie 2009

ce mai citiram..

lately sunt intr-o apatie, astenia de primavara cum vreti sa-i ziceti ..covarsitoare.nu mai ies.
de cand mi-am aruncat caloriferu pe pijder si-a trebuit s-o fac pe leguma timp de vreo luna,nu numai ca m-am adancit in starea de hiberno-vegetare, in care de ce sa nu recunosc, deja poposeam, dar am si cultivat-o la maxim.in prima saptmana am facut zapp-ing pe cele 156 posturi ale upc-ului,si m-am lamurit si io cine-i magda ciumac,am mai aflat de columbeanca si puradelu ei, care pe care a mai violat, batut, scuipat,jefuit..ce-a mai ars, cine-a mai murit..adik din astea asa, mondenitati.
apoi dupa ce mi-am dat io seama ca incep sa seman cu tanti de la parter care face ciorbica de perisoare la 12 s-apoi se uita la regina in reluare, am zis sa ma apuc de lecturat..e un hobby de-al meu ;)
si-am inceput cu Sorin Stoica, cartea de la polirom O lume noua (de cand cu carturestiul, am inceput sa vorbesc de carte-editura,adica daca zic doar numele cartii parca o las asa fara palton asa in ploie)..ce mi-a placuttttt.. pana la pagina 120 :P!.I guess.cinismul in doze duble si fluxul constiintei(cum bine zicea , dan..ejj, m-am prins de tecnica aicea, asha-i?)sa faca o carte, nu-mi prea place.sau, cum am zis pana la pag 120 e ok,da pe urma incepe sa-ti miroasa.
iar acu citesc Jonathan Foer(iubitu lui Nicole Krauss, pt cunoscatori;)) Extrem de tare si incredibil de aproape..ce mai titlu. asa-i?..asta e de citit pt toata lumea, chiar si pentru necititori as zice.

E o poveste despre un baietel de 9 ani care-si pierde tatal pe 11 sept la WTC, cu o imaginatie, pe care io sincer la 9 ani n-o aveam, bine acu zic astia la recenzie ca e un mic geniu..el traieste cumva intre realitate si lumea lui fantasmagorica in care totul are sensuri ascunse,in spatele oglinzii e o alta lumeetc etcc...so, dupa ce moare taica-su gaseste in camera lui un plic pe care scria black, iar inauntru o cheie. eh si de aici vrajitoru asta mic crede el ca asta e un indiciu pe care i l-a lasat voit tatal sau, pt ca cheia aia trebuie sa deschida o broasca care ii e destinata.
si incepe sa calculeze cate broaste sunt in tot new york-ul si cat timp i-ar trebui ca sa le incerce pe toate, cati oameni se numesc black..etc,etc..e foarte tare si te baga in priza.so.daca v-am starnit interesul,, edituraaa(of course) e Humanitas..din cate stiu eu numa aici a aparut.
so..rock on literatura.sa nu zica careva ca-i plin de monoloage blogu meu,dau si io indemn la citit :P

marți, 30 decembrie 2008

'41 in ajun de anu nou

Brr..usile se inchid.Se aud in cor , cu ecou chiar:"Deschide usa crestine,des-chi-de uuu-sa cresti-nee"..de la stanga la dreapta pana ce te simti sufocat :daca nu scoti paraiul pe acolo nu treci! (crestinule)
A 2 a statie..si prind curaj:"C-aaaam venit siiiiii noi la tineeee"-asta e in capatul tramvaiului; pe dreapta dinspre locomotiva nenea' in galben de la libertatea:"Libertatea, click, noutati, SENZATIONALLL!! doua la 1 leu"

Tzrrr..la Crangasi e forfota, is seminte, ghiuluri, inele, dinti stricati si nelipsitele sacose de rafie cu roz, alb si albastru."La multi ani, multi ani cu bine "...noi la Vifleeeeeeem am fosttt". -Da-te bah dreacu' d-ashilea, la munca cu voi fitzi-ai dreacului de puradei!"..din vagonu cu locomotiva vin la inaintare o fetita de vrei 12 ani cu bunica-sa(probably),aia alba ca varu,juma oarba, juma circara:"Sa va deie Dum'zeu sanatate si fericire maica, sarbatori fericite..sunt sarmana..oarba, boda' prostii, maica.La multi ani!.."
Intr-o forfota de sacose coborate apare si mult prea ravnita Piata Moghioros.Coboara colindele si circu si apar la fileu 3 sorcove chicioase din poleiala de ciocolata argintie.."Sorcovaaa veselaaaa, jap pe chelia unui tataie de la geam; "sa traiti sa-mbatranitiiii, tare ca piatraaaaa"..tzac peste fundul blondei de la geam;"iuteee ca sageata"..si e in stanga mea."-Da si mie tanti 1 leu sa-mi iau o painee,,hai tantiii..acolo ce ai?..aaah!!..da si mie o portocala tanti, boda prostii', saru mana, la multi ani!
Ajung la Tricodava unde si cobor..cu coada ochiului il vad si pe Vasilica in trenning albastru si cu funta rosie la gat :"Puneeee mana pe Vasiliiiicaaa, ca sa iei masinaaa micaaa!!"
..io il las pe vasilica si ma urnesc cu greu prin frigu de afara dupa 5 statii de caldura si comedie neagra pe '41.

sâmbătă, 15 noiembrie 2008

I LOVE BUCAresti

Cred ca stilul haotico-dezastruos al Bucurestiului vine tocmai din esenta zisei aia romaneasca ca “nimic nu merge”.Exasperant in trafic, ultra-mega aglomerat, cu arome de sudoare, tigari, fornetti si mc`donalds, in care negrul e port national si plin de muco-people:oameni cu dejtele in nas la metrou, in autobuz, la rosu la semafor conducand masina de jmenar.Deci, avem de toate!..toate ingredientele pentru o salata mioritico-balagareasca:praf, sudoare, mucuri, hamburgeri si muci pentru dressing!..sa nu mai zica frate lumea ca bucurestiul e diform, ca nu respecta planul de urbanism, ca nu are forma.Ba are, frate!..pai ce va ziceam, gasesti aici de toatileee, pai nah ce oras european se mai poate mandrii cu o asa complexitate a simtamintelor nazale-fecalo-euristice?


La noi cand vin turistii se simt ca-n paradis..dau 50 de euro la avion si in 2 ore de zbor se simt ca la 20 000 de km departare.Adica asa senzatii tari ca la noi nu se intalnesc prea usor..ospitalieri suntem, la noi la semafor Georgica iti sterge parbrizu cu 1 leu si dc-i dai cu 50 de bani mai putin da si cu scuipat (de la el asa ca-i promotie);si senzatii tari is la tot pasu:cand mergi prin oras cu masina simti ca esti ca intr-un film de-a lui Spielberg...cabluri in stanga, cabluri in dreapta,claxoane,sabii,injuraturi si daca e `prea mult pentru voi..ai tot timpu o pauza bine-meritata de 40 de minute la cate un semafor rosu-albastru-verde-portocaliu.
Si zilele trec mai repede la noi la BUCAresti: 4 ore pe zi in trafic de dus si intors la serviciu, inca 5 daca vrei sa-ti faci cumparaturile la hipermer(k)caturi,inca vreo 3 cu tigarile si cafeaua(ca nah stresuu) plus orele suplimentare de la serviciu si oare de cate ori pe zi stai si injuri traficu, traximeTristii, vanzatoarea de la chioscu de tigari, conservele expirate si televizoru?
Adicatalea ,ca sa concluzionesc adrenalina ca la noi la bucuresti nu mai gasejti pe nicaierea.. unii inca ne si mai cred micii parizieni.Iar noi astia ce ne taram scheletele infrigurate prin bucaresti suntem oameni de caracter, cu cojones, fara fitze si blindati bine asa ca toate pestritele din jur ne lasa reci...vroba cantecului:.. Aveti sange-n coaie /sariti la bataie /Cine n-are sange incepe sa plange