Uff..long time no see!Nu stiu din ce film mi-a ramas expresia dar imi vine mereu in cap de fiecare data cand nu mai vad persoane de ceva vreme.
Motivul acestei postari, surpriseeee!!: nu este tramvaiul '41.Unul din putinii mei cititori (nefideli) m-a acuzat de o obsesie acuta fata de acest subiect.Si nu ca n-as avea ce sa mai spun la capitolul asta, ca doar au venit sarbatorile si trebuie sa mai "deschizi usa, crestine!"..whatever cum ziceam, nu e asta subiectul.
In vacanta asta m-am mai culturalizat!Am citit 2 carti: Anotimpul fructelor de mango-A.Malladi si Brocart de toamna- autorul e un japonez al carui nume nu-l pot retine (a se gasi usor cu google).Cartile astea le-am luat la intamplare de pe Elefant.ro..ok, recunosc ca era o promotie buna.(una am luat-o gratis:P)si am nimerit cum nu se putea mai bine subiectele.
In prima, e vorba de o indianca care traieste foarte mult timp in America , se indragosteste de un american si se intoace dupa o perioada lunga in India ca sa dea marea veste.Stiam eu ceva cum ca indienii sunt foarte stricti in a-si alege neamurile, dar ceea ce nu stiam e ca pentru ei "rasa alba" este considerata una inferioara-bolnava.Mi-au placut mult dialogurile de genu:
"Prya: Iubesc un american si o sa ma marit cu el.
Masa: Dar nu e indian..cum sa iubesti pe cineva de alta rasa.
Prya: Ma..dar e tot om, rasa nu conteaza.
Masa: nu se poate, culturile diferite nu se pot intelege.O sa divortezi cu siguranta.etc"
E vorba de toate prejudecatile lumilor arhaice(din care printr-o forma mai usoara nu ne excludem) si de infruntarea lor printr-un apel simplu la ratiune.
Sunt fix genul de discutii pe care le mai am cu taica-miu in ceea ce priveste homosexualitatea.Am avut multe "fight-uri" cu el pe tema asta..si desi de fiecare data (am o placere sadica)ii demontez argumentele (biologice,religioase,sociale etc)tot sfarseste prin celebra:"Nu pot sa accept pentru ca nu e normal".Normalitatea fiind un concept social definit in cadrul comunitatii fiecaruia dintre noi.Nu mai e o normalitate la modul general- ci e normal pentru ca oamenii din comunitatea/clasa/generatia/cultura cu care se identifica gandesc la fel.
O alta replica din dialogul de mai sus :"Nu e normal sa te mariti cu un american pentru ca nu e indian!"
A2a carte.."Brocart de toamna" m-a surprins mai multttt decat placut.Ce-i drept asta e cartea pe care am ales-o gratis :D..iertati-mi ignoranta da n-am asa o tragere de inima fata de autorii asiatici.S-a intamplat sa dau peste vreo 2 Ishiguro care au tinut mortis sa-mi prezinte ritualul ceaiului pe parcursul a vreo 100 de pagini motiv pentru care si interesul meu pentru asiatici s-a dus de rapa.Dar cartea lui Teru Miyamoto (intre timp am google-uit si numele autorului) n-are nimic de ceai :D(lucky me) si am trecut usor de pagina 150.E o carte despre love-feelings-eternity, da ,da cam lacrimogen, dar la o luminita de brad in seara de Ajun a mers de minune!!.Doi oameni care desi se iubesc un eveniment nefericit ii desparte..si o marturie sincera a geneticii "defecte" a barbatului care nu poate ramane fidel femeii pe care o iubeste, explicat de catre "EA"(of course) prin karma.
miercuri, 29 decembrie 2010
marți, 4 mai 2010
'41 every day
Minunatul tramvai '41..sursa de spiritualitate si esenta romaneasca.
O tura cu '41 dureaza..in momentele fara trafic aprox 25-35 de minute..minute care uneori echivaleaza cu un bilet la teatru, cinema.
Pe '41 intalnesti toate tipologiile de oameni iar cersetorii sunt intr-o adevarata competitie..fiecare incercand sa-si castige,surprinda audienta onomatopeic, olfactiv, auditiv etc.
Intr-una din zilele cand ma duc mai tarziu la munca..ma urc in prietenul meu '41 din inima lui :Ghencea. Prind loc..as usual (asta o consider o compensatie a faptului ca:1. locuiesc in Drumul Taberei-vezi traficu , 2. fac o ora- cu bafta pana la munca)langa fereastra.Primele 2 statii pana la Tricodava sunt ceea ce consider - statii de tranzitie..adica pana se ridica cortina and the shows begins.
Dupa cum spuneam..la Tricodava se urca El..subnumit "cersetorul cu bastonu"..un nene cu fundul foartee mare(nu exagerez)cu baston,sarac,bolnav, fara copiii si cu sotia imobilizata - evident.
Speach-ul l-am auzit de nenumarate ori si nu-mi mai atrage urechea sau atentia cat si-ar dori...ceea ce e insa, de remarcat, la majoritatea cersetorilor de pe '41 e acustica.Au niste voci de o rezonanta incredibila!fie ca e super aglomerat sau galagie ,nush cum fac si ce sunete scot ca se fac auziti!!..sunt ceea ce am numi "sunete nazalo-amplificate".
Si in ritmul asta Dl.Baston.. isi incepe liturghia ..moment in care eu si inca 2 tipe de prin preajma - din categoria "nenorocitelor tinere care stau pe scaun cand sunt oameni batrani in picioare "..facem acel gest discret: de a ne pune castile in urechi..Si adevaru' e ca nu stiu cum ne-am coordonat ca a fost o miscare-domino..nu stiu cine a fost factorul mobilizator, dar a fost o miscare in lant.(solidaritate feminina) moment in care Dl cu baston ..nadajduit si revoltat la nepasarea noastra schimba rapid repertoriul; ceva de genul:"Daca puteti sa ma ajutati si urechi sa ascu...?!?@!?#?!?@!..voi cei care va bagati instrumente satanice in urechi ca sa nu ma mai auziti..urechile sa nu va mai auda in veci caci abia la Judecata de apoi va veti gasi milostivi, amin! "
EU:WTF?!?@!?@?!"@"!"
OTHERS:..hihih..jajajaja..ranjete
So..nenea cu bastonul, care vorbea "de obicei" de milostivire, bunul Dzeu , viata buna,vesnica si sanatate!..ne ameninta!Ne ameninta ca daca nu mai auzim a 30a oara ce are de zis ajungem in Iad..mai sa fie, ca si p-asta parca am mai auzit-o pe undeva!
O tura cu '41 dureaza..in momentele fara trafic aprox 25-35 de minute..minute care uneori echivaleaza cu un bilet la teatru, cinema.
Pe '41 intalnesti toate tipologiile de oameni iar cersetorii sunt intr-o adevarata competitie..fiecare incercand sa-si castige,surprinda audienta onomatopeic, olfactiv, auditiv etc.
Intr-una din zilele cand ma duc mai tarziu la munca..ma urc in prietenul meu '41 din inima lui :Ghencea. Prind loc..as usual (asta o consider o compensatie a faptului ca:1. locuiesc in Drumul Taberei-vezi traficu , 2. fac o ora- cu bafta pana la munca)langa fereastra.Primele 2 statii pana la Tricodava sunt ceea ce consider - statii de tranzitie..adica pana se ridica cortina and the shows begins.
Dupa cum spuneam..la Tricodava se urca El..subnumit "cersetorul cu bastonu"..un nene cu fundul foartee mare(nu exagerez)cu baston,sarac,bolnav, fara copiii si cu sotia imobilizata - evident.
Speach-ul l-am auzit de nenumarate ori si nu-mi mai atrage urechea sau atentia cat si-ar dori...ceea ce e insa, de remarcat, la majoritatea cersetorilor de pe '41 e acustica.Au niste voci de o rezonanta incredibila!fie ca e super aglomerat sau galagie ,nush cum fac si ce sunete scot ca se fac auziti!!..sunt ceea ce am numi "sunete nazalo-amplificate".
Si in ritmul asta Dl.Baston.. isi incepe liturghia ..moment in care eu si inca 2 tipe de prin preajma - din categoria "nenorocitelor tinere care stau pe scaun cand sunt oameni batrani in picioare "..facem acel gest discret: de a ne pune castile in urechi..Si adevaru' e ca nu stiu cum ne-am coordonat ca a fost o miscare-domino..nu stiu cine a fost factorul mobilizator, dar a fost o miscare in lant.(solidaritate feminina) moment in care Dl cu baston ..nadajduit si revoltat la nepasarea noastra schimba rapid repertoriul; ceva de genul:"Daca puteti sa ma ajutati si urechi sa ascu...?!?@!?#?!?@!..voi cei care va bagati instrumente satanice in urechi ca sa nu ma mai auziti..urechile sa nu va mai auda in veci caci abia la Judecata de apoi va veti gasi milostivi, amin! "
EU:WTF?!?@!?@?!"@"!"
OTHERS:..hihih..jajajaja..ranjete
So..nenea cu bastonul, care vorbea "de obicei" de milostivire, bunul Dzeu , viata buna,vesnica si sanatate!..ne ameninta!Ne ameninta ca daca nu mai auzim a 30a oara ce are de zis ajungem in Iad..mai sa fie, ca si p-asta parca am mai auzit-o pe undeva!
Trouble-blog
E clar..blogu asta e de cacat si nu citeste nici dracu.Dar vai!cum e cu crezul artisitic ca arta e pentru refularea artistului si nu pentru ochiul critic al marelu privitor?..eh in fine.Am ajuns la aceasta mareata concluzie ca blogul meu e de cacat, pentru ca nu citeste nimeni, si da!trebuie sa recunosc aici ca mi am pierdut crezul..(motivul pentru care nici n-am poposit pe aici de ceva buna vreme).Dar inspiratiunea ma copleseste si unde-n alta parte as putea poposi mai apriori decat pe blog.
Daca ajunge cumva, prin minune, intamplare, nefericire sau ghinion cineva sa citeasca acest post please help me with something.Blogul asta a incetat din viata..la propriu, si-a incetat numaratoare de vizualizari.Si nu , nu zic asta pentru ca nutresc o pasiune ascunsa, ca de fapt curg vizualizarile si eu nu le vad, absurd..ci pentru ca am verificat!!..de oriunde m-as conecta si as vizualiza blogul, cifra de vizualizari ramane aceeasi..someone knows why this happen??!If so..please be kind and give me an advice.
Yours sincerly,
Lavi
Daca ajunge cumva, prin minune, intamplare, nefericire sau ghinion cineva sa citeasca acest post please help me with something.Blogul asta a incetat din viata..la propriu, si-a incetat numaratoare de vizualizari.Si nu , nu zic asta pentru ca nutresc o pasiune ascunsa, ca de fapt curg vizualizarile si eu nu le vad, absurd..ci pentru ca am verificat!!..de oriunde m-as conecta si as vizualiza blogul, cifra de vizualizari ramane aceeasi..someone knows why this happen??!If so..please be kind and give me an advice.
Yours sincerly,
Lavi
luni, 16 noiembrie 2009
love & hate
Cum altfel ai putea incheia luna asta, mai apoteotic decat cu o cearta sanatoasa de traiul in 2: de sosetele tale murdare aruncate peste tot, momentele tale de mascul lancezind pe canapea cu laptopul in brate si berea-n stanga, cand ma rogi santajist sa-ti fac un sandvis, sau cand vii de la serviciu obosit si nu vrei sa fii bagat in seama..ma enerveaza sa te vad asa si totusi imi dau seama ca momentele tale de miserupism sunt esenta rasei masculine, si ca fara ele n-ai mai fii TU.
ma seci, ma calci pe nervi si ma innebunesti si nu e prima oara cand o fac pe viteaza si-mi zic ca renunt la noi.si-apoi te enervez si pe tine, te scol de pe canapea si te infierbinti.ajungem sa ne despartim in mici felii de paine si ne uram fara motiv pana ce unul pleaca si-l rupe brutal de celalalt.

si ne-mpacam fara motive, simplu.. nu-i cauza si nu e nici efect in toata inclestarea asta mare, iubirea noastra-i toata un defect, Fereasca-Dumnezeu sa se repare!
avem o nevoie tampita de conflict si ajung sa cred ca asta-i farmecu iubirii noastre..iminenta si fragilitatea legaturii care ne uneste, si ne place , sadic , s-o rupem din cand in cand ca sa o lipim mereu cu mici si mii de firicele de iubire.
ne-mpacam repede si cu bazaieli insa, dupa, ne simtim ca 2 adolescenti la primu sarut si ne-nvaluim cu saruturi calzi si brate furnicate.
"imi vine sa te-njur de Dumnezeu si-apoi sa-l rog pe el sa te salveze.Esti binele precum esti raul meu, cea mai cumplita dintre ipoteze"
ma seci, ma calci pe nervi si ma innebunesti si nu e prima oara cand o fac pe viteaza si-mi zic ca renunt la noi.si-apoi te enervez si pe tine, te scol de pe canapea si te infierbinti.ajungem sa ne despartim in mici felii de paine si ne uram fara motiv pana ce unul pleaca si-l rupe brutal de celalalt.

si ne-mpacam fara motive, simplu.. nu-i cauza si nu e nici efect in toata inclestarea asta mare, iubirea noastra-i toata un defect, Fereasca-Dumnezeu sa se repare!
avem o nevoie tampita de conflict si ajung sa cred ca asta-i farmecu iubirii noastre..iminenta si fragilitatea legaturii care ne uneste, si ne place , sadic , s-o rupem din cand in cand ca sa o lipim mereu cu mici si mii de firicele de iubire.
ne-mpacam repede si cu bazaieli insa, dupa, ne simtim ca 2 adolescenti la primu sarut si ne-nvaluim cu saruturi calzi si brate furnicate.
"imi vine sa te-njur de Dumnezeu si-apoi sa-l rog pe el sa te salveze.Esti binele precum esti raul meu, cea mai cumplita dintre ipoteze"
joi, 20 august 2009
people
in ultima vreme am intrat si eu in euforia cafelelor de pe lipscani si bericelor high altitude de la motoare.ce e bun in fatzaiala asta de colo-colo sunt oamenii: aia cu care iesi, aia care trec, aia pe care ii asculti sau care te enerveaza, si , of course aia de-ti iau si-o bere.
si incep sa scriu aici in seara asta din cauza lor oamenilor, the people.iata dragilor, ce importanti sunteti voi , de ma scoateti din letargie, si mai scuip 2 vorbe pe blog.eeeh, stati asa!nu va entuziasmati!nu ridicati spranceana..ca nu-nseamna ca va plac pe toti.ce-mi place e ca sunt cateva prezente in viata mea care ma motiveaza, ma motiveaza sa fac chestii, sa ma revolt, sa schimb lumea, sa fac scandal!..si din interactiunea cu hais oamenii iese asa-zisa "inspiratiune" pentru tot, se nasc aripi si betoane.
motiv pentru care prin post-ul asta va elogiez pe voi, people care ma inspirati, care-mi dati teme de vacanta pentru neuroni, care-mi dati arme sa merg la razboi, care ma umiliti subtil cand o frec (cu talent).
EA e o luptatoare!ne vedem rar dar mereu e unica.are o groaza de bazdaci care ii scurcircuiteaza creieru ala mecanic si asta nu-i da pace orice ar face.O aud o data ca cica-i fericita si nu-i mai trebe nimik..cumva pe drum spre fagaduinta, si iaca ce-i fluiera imediat piticii.salveaza catelusi (si mai orice), isi umple gentile cu o groaza de porcarii si e verde, VERDE rau.that's my girl.
mai e EL.om linistit ai zice la first view. da colorat, poate unul dintre cei mai colorati oameni pe care i cunosc.are fire de artist si totusi e cat se poate de pamantean.frumusel ca un print(cand vrea), dar fara prea mari pasiuni muieresti.munceste cam non stop. motiv pentru care ne intalnim cand chiar am si eu ceva de zis, povestit..mda, pleaca si-mi zic: mam tre sa fac si io!
la voi m-am gandit tonight dragi prieteni...promit sa va elogiez si p-ailalti, la dreaq!
si incep sa scriu aici in seara asta din cauza lor oamenilor, the people.iata dragilor, ce importanti sunteti voi , de ma scoateti din letargie, si mai scuip 2 vorbe pe blog.eeeh, stati asa!nu va entuziasmati!nu ridicati spranceana..ca nu-nseamna ca va plac pe toti.ce-mi place e ca sunt cateva prezente in viata mea care ma motiveaza, ma motiveaza sa fac chestii, sa ma revolt, sa schimb lumea, sa fac scandal!..si din interactiunea cu hais oamenii iese asa-zisa "inspiratiune" pentru tot, se nasc aripi si betoane.
motiv pentru care prin post-ul asta va elogiez pe voi, people care ma inspirati, care-mi dati teme de vacanta pentru neuroni, care-mi dati arme sa merg la razboi, care ma umiliti subtil cand o frec (cu talent).
EA e o luptatoare!ne vedem rar dar mereu e unica.are o groaza de bazdaci care ii scurcircuiteaza creieru ala mecanic si asta nu-i da pace orice ar face.O aud o data ca cica-i fericita si nu-i mai trebe nimik..cumva pe drum spre fagaduinta, si iaca ce-i fluiera imediat piticii.salveaza catelusi (si mai orice), isi umple gentile cu o groaza de porcarii si e verde, VERDE rau.that's my girl.
mai e EL.om linistit ai zice la first view. da colorat, poate unul dintre cei mai colorati oameni pe care i cunosc.are fire de artist si totusi e cat se poate de pamantean.frumusel ca un print(cand vrea), dar fara prea mari pasiuni muieresti.munceste cam non stop. motiv pentru care ne intalnim cand chiar am si eu ceva de zis, povestit..mda, pleaca si-mi zic: mam tre sa fac si io!
la voi m-am gandit tonight dragi prieteni...promit sa va elogiez si p-ailalti, la dreaq!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)